Wybór zegarka

Czym kierować się przy wyborze i zakupie zegarka?

Zastanawiasz się nad zakupem czasomierza? Nie wiesz, jaki model sprawdzi się najlepiej? A może szukasz wyjątkowego upominku dla kogoś bliskiego? W każdym przypadku będziesz potrzebować pewnych informacji. Z czasomierzami bowiem jest podobnie, jak z samochodem. Człowiek wybiera motywując się własnymi preferencjami. Czytając dalej dowiesz się, jaki zegarek kupić!

Wspomniane porównanie do samochodu nie jest bezpodstawne. Pojazdy bowiem mają różne funkcje, różnić się mogą użyte w produkcji materiały, moc silnika, design itd. Głównym celem jest natomiast komfortowa jazda. W przypadku zegarków natomiast chodzi o pokazanie dokładnej godziny i podobnie można wyróżnić inne mechanizmy, materiały, stylistykę itd. Na co zwracać uwagę?

Koszt

Nie można zaprzeczać, że podczas różnego rodzaju zakupów jednym z ważniejszych aspektów przy wyborze jest cena. Zwykle wraz z jej wzrostem producenci używają ciekawszych rozwiązań i bardziej profesjonalnych materiałów.

Wygląd

Prawdopodobnie pierwszym kryterium podczas przeglądania różnych ofert jest design. Dobry zegarek bowiem powinien się posiadaczowi przede wszystkim podobać. Na rynku jest wiele czasomierzy, zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych i sportowych.

Szkło

Na pewno nikt nie chce, żeby zegarek po pewnym czasie został porysowany. Z tego powodu wybór szkła jest bardzo ważny. Czasomierze często mają szybkę syntetyczną, która być może nie jest najbardziej odporna na zarysowania, jednak jej wymiana jest niedroga. Innym tworzywem jest szkło mineralne, które odznacza się znacznie większą odpornością na rysowanie, a przy tym nadal nie kosztuje wiele. Najlepszym, a zarazem najdroższym materiałem jest szkło szafirowe. Posiada ono wynik 9/10 w skali twardości Mohsa, co oznacza, że jedynym materiałem, który z łatwością je zarysuje jest diament, osiągający wynik 10. Wybierając szafir dobrze jest wybrać szkło z powłoką antyrefleksową.

Koperta

Kształt jest zależny od osobistych preferencji, jednak nie można zapominać o materiale. Zegarek posiada zwykle antyalergiczną kopertę ze stali nierdzewnej, ponieważ taka nie uczula skóry i jest odporna na ścieranie. Często jednak można spotkać się też z metalami szlachetnymi, na przykład złotem lub srebrem. Wybierając taki zegarek należy sprawdzić, czy koperta została np. pozłocona, czy cała jest ze złota. W tym przypadku jednak na pewno cena będzie sporo sugerowała. Warto wspomnieć, że do eleganckich strojów najlepiej pasują zegarki z wąską kopertą.

Pasek

Najczęściej spotyka się paski skórzane i stalowe, ale od pewnego czasu w nowoczesnych modelach wykonuje się je również z tworzywa syntetycznego. Najczęściej wybór dotyczy preferencji, ponieważ w dzisiejszych czasach wszystkie rodzaje są trwałe. Wymiana natomiast będzie najwięcej kosztowała w przypadku skóry, ponieważ nieraz używa się skóry egzotycznej np. z krokodyla.

Mechanizm

Mechanizmy w zegarkach zwykle rozróżnia się na kwarcowe i mechaniczne. Pierwszy rodzaj zasila bateria i oferuje niesłychaną dokładność chodu. Mechaniczny zegarek natomiast wymaga nakręcania, co często spotyka się z entuzjazmem wśród miłośników czasomierzy.

Jaka marka zegarka dobrze się sprawdzi?

Producentów na świecie oferujących dobre czasomierze jest sporo, a więc jakiej firmy zegarek kupić? Na tle konkurencji odznacza się marka Lorus, oferująca wysokiej jakości produkty w niskiej cenie. Zaskakuje również różnorodność dostępnych opcji i trwałe materiały oraz piękne wzornictwo.

Gdzie kupić zegarek?

Pamiętaj, że najlepiej jest zaopatrywać się w pewnych sklepach. Dzięki temu można liczyć na dobrą obsługę i brak ryzyka kupna produktu podrobionego.