Wybór zegarka

Jak sprawdzić autentyczność zegarka?

Jak sprawdzić, czy zegarek jest oryginalny? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zainteresowanych zakupem nowego czasomierza. Ma to szczególne znaczenie w przypadku modeli o dużej wartości materialnej. Decydując się na autentyczny model, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Sprawdź numer referencyjny zegarka

Kontrola tego elementu jest podstawą w trakcie zakupu oryginalnego czasomierza. Numer referencyjny zegarka znajduje się na jego kopercie, deklu, lub widnieje po otwarciu urządzenia koło jego mechanizmu. Jak sprawdzić zegarek po numerze? Należy wpisać go na stronie producenta lub skontaktować się z nim drogą mailową albo telefoniczną. Jeżeli numer się nie zgadza, najprawdopodobniej mamy do czynienia z podróbką. Jeśli zaś jest poprawny, należy dodatkowo porównać wygląd oferowanego modelu ze zdjęciem ze strony producenta.

Porównaj wygląd zewnętrzny i działanie zegarka

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, warto dokładnie skonfrontować wygląd zegarka ze zdjęciem oryginału. Podróbki charakteryzuje gorsza jakość wykonania, niż ich oryginalne odpowiedniki. Należy dokładnie obejrzeć logotyp marki, zwracając szczególną uwagę na zniekształcone lub niewyraźne litery – w prawdziwym egzemplarzu nie mają prawa się zdarzyć. Skontroluj koronkę, tarczę i wskazówki – powinny być one precyzyjnie wykonane, a odstępy między indeksami – równe. Koniecznie poproś sprzedawcę o maksymalnie dokładne zdjęcia ukazujące wszystkie szczegóły oferowanego przedmiotu. Uczciwy kontrahent bez problemu zdejmie dekiel i prześle zdjęcie mechanizmu, umożliwiając obejrzenie wnętrza czasomierza. Jeżeli oglądasz przedmiot osobiście, warto także zwrócić uwagę na jego działanie. Markowe modele są bardzo ciche lub wręcz bezgłośne.

Zwróć uwagę na cenę zegarka

Prawdziwe egzemplarze są oferowane w odpowiednio wysokiej cenie. Najlepszym wyjściem jest zakup czasomierza w sklepie stacjonarnym bądź internetowym, który zaopatruje się bezpośrednio u producenta. Profesjonalny i rzetelny sprzedawca zazwyczaj posiada też odpowiednie dokumenty zegarka, z podaną datą produkcji i niezbędnymi informacjami.

Replika a podróbka

Replika i podróbka to nie to samo. Replika zegarka to inaczej jego reedycja. Jest to ten sam model, pochodzący od tego samego prestiżowego producenta, jednak wyprodukowany kilka lub kilkadziesiąt lat później, ze względu na duży popyt na dany egzemplarz. Charakteryzuje go najwyższa jakość, a co za tym idzie – odpowiednio wysoki koszt zakupu.

Podróbka natomiast będzie oferowana w atrakcyjnej cenie, zarazem będąc gorszej jakości niż oryginał. Zaniepokoić powinna głośna praca mechanizmu, niedokładnie dopracowane detale jego wyglądu, a także brak współpracy sprzedawcy, który uniemożliwia sprawdzenie czasomierza u zegarmistrza bądź producenta. Bardzo często nieuczciwi sprzedawcy nazywają swój towar replikami, gdy w rzeczywistości są to tanie podróbki.

Planując zakup czasomierza, należy zawczasu dokładnie rozeznać się, jak sprawdzić oryginalność zegarka. Znajomość podstawowych cech autentycznego modelu znacząco ułatwi zakup wymarzonego egzemplarza, bez ryzyka nabycia podróbki.